Niemieccy rolnicy wykorzystują innowacje, aby pomóc osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważona produkcja jest obecnie najnowszym celem w rolnictwie, gdy kraje na całym świecie szukają sposobów radzenia sobie z zmianami klimatu.

Strategia Europejskiej Unii “Farm to Fork” wyznacza ambitne cele dotyczące zrównoważonej produkcji żywności. Wśród jej celów do 2030 roku znajdują się redukcja stosowania chemicznych pestycydów i antybiotyków o 50 procent oraz obniżenie używania nawozów o 20 procent, zmniejszenie strat składników odżywczych o 50 procent i przekształcenie 25 procent ogólnej powierzchni upraw w produkcję ekologiczną.

Dlaczego to ma znaczenie: Europejscy rolnicy stawiają sobie wyzwanie w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju UE bez obniżenia plonów i jakości swoich produktów. Wielu z nich sięga po rozwiązania technologiczne i innowacje.

W południowo-zachodnim niemieckim landzie Nadrenia-Palatynat, rodzina Siebertów uprawiająca winogrona i produkcję wina sięga aż do roku 1675. Obecnie Winorośl Schenk-Siebert przechodzi proces przekształcenia swojego 98,8-akrowego winnicy na produkcję ekologiczną i służy jako winnica testowa dla nowych rozwiązań technologicznych w rolnictwie dostarczanych przez dostawcę i usługodawcę rolniczego, firmę Raiffeisen Waren-Zentrale (RWZ) Rhein-Main.

Rolnik Christoph Siebert jest operatorem testowym systemu zarządzania gospodarstwem rolnym Vineyard Cloud RWZ od 2022 roku, który wykorzystuje do zarządzania wszystkimi aspektami uprawy winogron. Twierdzi, że system ten okazuje się szczególnie pomocny w procesie przejścia na produkcję ekologiczną.

Automatyzacja przydzielania codziennych zadań pracy zmniejsza potencjał popełnienia błędów i pomaga Siebertowi w zarządzaniu swoją załogą. System również zarządza planowaniem nawożenia na gospodarstwie na podstawie analizy próbek gleby i dokumentuje wszystkie operacje ochrony roślin. Wydaje alert, jeśli pominięte zostaną rzędy, co ułatwia Siebertowi udostępnianie dokumentacji swoich praktyk podczas audytów gospodarstwa.

 

“Korzystamy z niego z tabletami w każdym traktorze, a wszyscy pracownicy mają swoje własne konta, dzięki czemu mogę przypisywać i sprawdzać zadania, a dzięki działaniu w czasie rzeczywistym, wiem, gdzie znajduje się każdy pracownik i nad czym pracuje” – powiedział podczas zwiedzania swojego gospodarstwa wcześniej tego lata.

Jego pracownicy pochodzą z Polski, Turcji, Chin i Rumunii, dlatego wykorzystuje również system jako oprogramowanie do tłumaczeń, co zmniejsza potencjał kosztownych nieporozumień.

Zrównoważony rozwój i innowacje są również priorytetem w globalnej firmie chemicznej w rolnictwie BASF, mającej siedzibę w pobliskim Ludwigshafen. Firma ta stworzyła sieć ponad 100 europejskich rolników, aby pomóc w produkcji i testowaniu cyfrowych rozwiązań rolniczych.

Dominik Belaire, rolnik uprawy roślin i hodowli zwierząt z okolic miasta Neupotz w Nadrenii-Palatynacie, jest częścią sieci BASF FarmNetwork. Uprawia on 494 akry zlokalizowane na około 100 różnych działkach o powierzchni od jednego do 50 akrów.

Korzystając z systemu Xarvio firmy BASF przez ostatnie trzy lata, Belaire chce pokazać, że zrównoważony rozwój i digitalizacja nie są przeznaczone tylko dla dużych gospodarstw.


Nowoczesny rolnik

“Xarvio pomaga mi podejmować decyzje. Ochrona roślin oznacza, że zawsze mogę produkować żywność w mokre lata lub suche lata; staram się używać jej jak najmniej i z rozwagą, ale w mokre lata, jeśli nie użyję fungicydu, to ta uprawa przestaje być żywnością, a staje się marnotrawstwem” – powiedział.

Jego ojciec kiedyś ręcznie dostosowywał rozsiewacz nawozu, ale Belaire wykorzystuje mapy biomasy Xarvio, aby określić, ile jest potrzebne na każdym polu, włączając w to tzw. “czerwone strefy”, gdzie poziomy azotu w glebie są zbyt wysokie.

Oprogramowanie może również automatycznie dostosowywać i kontrolować opryskiwanie oraz prowadzić dokumentację dla audytów. Model prognozowy może pomóc w zapewnieniu, że produkty są stosowane we właściwym czasie.

“To prowadzi do lepszej i zapewnionej jakości. Jestem najbardziej zrównoważony, gdy mogę produkować jak najwięcej żywności przy jak najmniejszym zużyciu. Nie możemy zmienić się nagle, ale to jest przyszłość” – dodał Belaire.

“Kocham to, co robię, a rolnictwo precyzyjne pozwala mi być bardziej precyzyjnym niż w przeszłości i daje ludziom większy komfort w zrozumieniu, co robię.”

Jako operator farmy w sieci BASF, często otrzymuje wizyty polityków. Pokazuje im, jak prowadzi gospodarstwo i dlaczego to ma znaczenie.

“Przywiezienie kogoś na farmę ma znacznie większy wpływ niż ulotka” – mówi.